Maroldovo panoráma
Na Výstavišti

Maroldovo panoráma_header

Z technických důvodů uzavíráme letošní sezónu 30. září. Budeme se na vás těšit zase v dubnu 2025.


Kruhová budova, která je umístěna ve spodní části areálu na pomezí parku Stromovka a Výstaviště. Pro veřejnost je otevřená od dubna do října a můžete si zde prohlédnout největší obraz v České republice, vytvořený pro Výstavu a inženýrství v roce 1898.

  • 127 dní práce v 5 lidech,
  • 11 m vysoký, 95 m široký,
  • 1 045 m2 plochy plátna.

Jde o panoramatický obraz Bitvy u Lipan, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou. Jediná bitva, kdy bojovali Češi proti Čechům! Již při vstupu se seznámíte s několika postavami této bitvy – Janem ze Švamberka, Divišem Bořkem z Miletínka, nebo Prokopem Holým. Že vám tyhle jména nic neříkají? Nejvyšší čas přijít k nám na návštěvu!

V roce 2021 jsme před obraz umístili nový informační panel s popisky událostí, zbraní a dalších zajímavostí. Zkuste třeba najít Jiřího z Poděbrad – pozdějšího českého krále.

Jak se k nám dostanete?

Vstup do Maroldova panorámatu je cestou přes park Stromovka. Pokud přijedete tramvají, jděte parkem kolem Planetária a spodní branou na Výstaviště přímo k budově Maroldova panoráma.

Kde:

Maroldovo panoráma

Kdy:

duben–říjen
Po–Ne 9:00–12:30 / 13:00–17:30 hod.
časová náročnost cca 30 minut

Cena:

plné 50 Kč

snížené 25 Kč
(děti 6-15 let. osoby 65+,
studenti, ISIC
)

rodinné 100 Kč
(max. 5 osob v různých kombinacích,
min. 1 dospělý, max. 4 děti)

děti do 6 let zdarma

Maroldovo panoráma

Historie

Maroldovo panoráma se na tomto místě nachází od r. 1908, avšak v současné podobě teprve od r. 1934. Původní kruhový pavilon, vytvořený pro umístění rozměrného Maroldova plátna, byl dřevěný. Nápad na vznik panoramatického obrazu Bitva u Lipan vznikl už v roce 1897, kdy se Luděk Marold vrátil z Paříže a nabídl předsednictvu chystané výstavy architektury a inženýrství, že namaluje netradiční obraz. Nápad byl přijat a práce na obraze byly započaty 7. února 1898.

S Luďkem Maroldem spolupracoval malíř Karel Rašek, krajinář Václav Jansa, scénický výtvarník Karel Štapfer, kolorista Theodor Hilšer a malíř koní Ludvík Vacátko. Panoráma doplnilo i popředí s reálnými předměty (husitským vozem), které navodilo celkovou iluzi trojrozměrného prostoru.

Po deseti letech, v roce 1908, byla vystavěna nová budova prezentovaná také v rámci Výstavy obchodní a živnostenské komory. Dřevěná konstrukce tohoto pavilonu však v roce 1929 neunesla množství napadaného sněhu a zřítila se. Poničený obraz tehdy restauroval Bohumír Číla. Současná podoba objektu pochází z roku 1934, kdy se slavilo pětisté výročí bitvy u Lipan. Další restaurátorské práce byly provedeny v letech 1964, 1991 a prozatím poslední v letech 2002–2004.



Chcete si prohlédnout
další místa?