Křižíkova fontána
Na Výstavišti

Křižíkova fontána_header

Křižíkovu fontánu naleznete za Průmyslovým palácem. Kolem dokola ji obklopují Křižíkovy pavilony, které tak tvoří amfiteátr o kapacitě 6000 osob. V současné době je Křižíkova fontána využívaná jako prostor, který je nabízen k pronajmutí krátkodobých akcí na Výstavišti. Návštěvníci sem mohou zajít na koncerty, přehlídky, divadla, nebo i gastronomické akce.

Mimo konání akcí je objekt přístupný veřejnosti bez omezení.

Historie

Jedním z nejobdivovanějších klenotů Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 byla Křižíkova světelná fontána instalovaná v těchto místech. Vynálezce František Křižík zařídil pro výstavu kompletní elektrické osvětlení s 226 obloukovými lampami vlastní konstrukce. Na věž Průmyslového paláce umístil světelný reflektor a také mimo výstaviště postavil lanovou dráhu na Letnou. Ale nic z toho se nevyrovnalo slávě jeho neodolatelné světelné fontány. Proudy tryskající vody osvětlovalo barevné elektrické světlo skrze skleněné dno vodojemu. Barevná skla vyměňovala obsluha v pravidelných intervalech. Vodu do vodotrysku vháněl parní stroj pomocí pumpy a rychloběžných čerpadel, takže za plného provozu proteklo všemi tryskami 250 litrů za sekundu. Voda stříkala do výše několika desítek metrů a záři světelných zdrojů bylo vidět až ze Starého města. Svými parametry předčila fontána podobné atrakce v Londýně i v Paříži. Před fontánou stál dřevěný altán, kde hráli hudebníci, lidé si u fontány v podvečer domlouvali schůzky, aby atrakci neprošvihli.

Řešení dnešní Křižíkovy fontány vzniklo až v souvislosti s přestavbou Výstaviště pro Jubilejní výstavu konanou v roce 1991.

Kde:

Křižíkova fontána

Kdy:

Denně od rána do večera

Máte zájem o pronájem prostoru? Neváhejte nás kontaktovat.

Aleš Kalný
Telefon: +420 778 726 307
e-mail: ales.kalny@navystavisti.cz

Jan Siro
Telefon: +420 771 127 674
e-mail: jan.siro@navystavisti.cz

Jsme členem těchto skupin a asociacíChcete si prohlédnout
další místa?