Křižíkovu fontánu naleznete za Průmyslovým palácem. Kolem dokola ji obklopují Křižíkovy pavilony, které tak tvoří amfiteátr o kapacitě 6000 osob. V současné době je Křižíkova fontána využívaná jako prostor, který je nabízen k pronajmutí krátkodobých akcí na Výstavišti. Návštěvníci sem mohou zajít na koncerty, přehlídky, divadla, nebo i gastronomické akce.
Mimo konání akcí je objekt přístupný veřejnosti bez omezení.
Jedním z nejobdivovanějších klenotů Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 byla Křižíkova světelná fontána instalovaná v těchto místech. Vynálezce František Křižík zařídil pro výstavu kompletní elektrické osvětlení s 226 obloukovými lampami vlastní konstrukce. Na věž Průmyslového paláce umístil světelný reflektor a také mimo výstaviště postavil lanovou dráhu na Letnou. Ale nic z toho se nevyrovnalo slávě jeho neodolatelné světelné fontány. Proudy tryskající vody osvětlovalo barevné elektrické světlo skrze skleněné dno vodojemu. Barevná skla vyměňovala obsluha v pravidelných intervalech. Vodu do vodotrysku vháněl parní stroj pomocí pumpy a rychloběžných čerpadel, takže za plného provozu proteklo všemi tryskami 250 litrů za sekundu. Voda stříkala do výše několika desítek metrů a záři světelných zdrojů bylo vidět až ze Starého města. Svými parametry předčila fontána podobné atrakce v Londýně i v Paříži. Před fontánou stál dřevěný altán, kde hráli hudebníci, lidé si u fontány v podvečer domlouvali schůzky, aby atrakci neprošvihli.
Řešení dnešní Křižíkovy fontány vzniklo až v souvislosti s přestavbou Výstaviště pro Jubilejní výstavu konanou v roce 1991.
Křižíkova fontána
Denně od rána do večera
Upozornění na Výstavišti
Kvůli rekonstrukci v okolí Výstaviště došlo ke změnám v tramvajové dopravě. Využijte náhradní autobusovou linku:
Plánujete navštívit některou z našich akcí v září? Zkontrolujte si spojení na IDOS.CZ, cestu autem na Google maps a vyhněte se zbytečným komplikacím :-).
Seznamte se prosím se zásadami Ochrany osobních údajů.