Jedna z prvních budov, které se nachází v horní části Výstaviště z pravé strany před Průmyslovým palácem. Naleznete zde dlouhodobou expozici s názvem "Památky kamenosochařství v Čechách od 11. do 19. století". Expozice je otevřena od května do listopadu.
Mezi exponáty jsou mnohá díla, která patří mezi nejkvalitnější umělecké projevy v dějinách českého výtvarného umění. Mezi nejznámější patří např. skulptury z huti Petra Parléře, zdobící původně Staroměstskou mosteckou věž, zlacená socha P. Marie z morového sloupu na Hradčanském náměstí, klasicistní sochy Ignáce Františka Platzera z pražského paláce Goltz-Kinských a několik sousoší zdobících původně Karlův most.
Lapidárium patří k těm několika málo stavbám, které stály na výstavišti už od samého počátku. Tuto budovu navrhl architekt Antonín Wiehl jako symetrickou k dnešnímu pavilonu Akademie výtvarných umění. Objekt byl v roce 1908 neobarokně přestavěn a dnes je v něm lapidárium Národního muzea. Slovo lapis znamená latinsky kámen. A lapidárium je místo, kde jsou shromážděny a vystavovány cenné kamenné předměty, tedy například sochy, sloupy, pilíře, portály, náhrobky nebo pomníky. První lapidária vznikala již v době zániku Římské říše na místech zaniklých chrámů, měst a osad. Lapidárium Národního muzea dnes opatruje asi dva tisíce vzácných artefaktů, z nichž asi 400 vystavuje. Jsou mezi nimi fragmenty z pražské katedrály sv. Víta, trámové stropy ze zbořených pražských budov a celkově zejména pražské kamenné památky od 11. až do počátku 20. století.
Lapidárium na Výstavišti
Dočasně uzavřeno.
Telefon: +420 702 013 372
e-mail: lapidarium@nm.cz
Velmi nás to mrzí, ale z důvodu rekonstrukce cestní sítě jsou parkoviště od 27. 1. 2025 na Výstavišti pro veřejnost uzavřeny. Zaparkujte nejblíže v OC Stromovka, nebo na A-Z parkovišti Železničářů.
Děkujeme za pochopení.
Seznamte se prosím se zásadami Ochrany osobních údajů.