NeverMore 68
Na Výstavišti

NeverMore 68 Výstaviště Praha

Připomeňte si jedno z temných výročí naší historie u nás na Výstavišti. Letos to bude již 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československého státu.

Součástí akce budou výstavy související s výročím a doprovodný program tvořený ve spolupráci s institucemi jako je např. Díky, že můžem, Český rozhlas Radiožurnál a další. V rámci programu jsou zahrnuty debaty se zajímavými osobnostmi na podcast stage, kterou bude mít po celý den pod svou taktovkou Ústav nezávislé žurnalistiky. Debaty mají společné téma "Dezinformace v dnešním světě".

A nebude chybět ani hudba. Odpoledne proběhne koncert indie-rockové kapely I Love You Honey Bunny, kterou můžete znát z letošního Rock for People. Zahraje vám také uskupení pěti mladých muzikantů, kteří si říkají Tamara a v loňském roce vystupovali např. na Colours of Ostrava.


Díky, že můžem
Spolek Díky, že můžem už 10 let pořádá oslavy sametové revoluce na Národní třídě a zaměřuje se také na neformální občanské vzdělávání mladé generace. V rámci programu spolek připraví debatu o nástupu digitálních platforem a jejich dopadu na mediální prostředí. Součástí akce bude také jejich prezentační stánek s poznávací hrou, ve které si budou moci návštěvníci vyzkoušet odlišit skutečné historické fotografie od napodobenin vytvořených AI, koupit merch nebo poslechnout vystoupení zpěvačky a hudebnice Ester Valtrové s repertoárem skladeb ze šedesátých let.

U stánku Díky, že můžem zahraje hudebnice a zpěvačka Ester Valtrová. Je autorkou hudby k několika novocirkusovým představením (NonSen(s), Hnízdo na nitkách, a další). Pro Nevermore 68 připravila akustické pásmo ikonických skladeb šedesátých let.
... Šedesátá léta jsou protkaná dramatickými politickými změnami. Svítá naděje ve zdánlivě lepší zítřky, ale tato představa se na konci desetiletí smutně rozplývá vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Jaký vliv měla hudba ať už v boji proti režimu, tak ve chvílích, kdy mohl člověk na to všechno na chvilku zapomenout?

Gulag.cz
Gulag.cz přiveze program Gulag XR s rozšířenou a virtuální realitou, bude tu probíhat psaní dopisů politickým vězňům a v neposlední řadě i prezentace lidskoprávní a historicko-vzdělávací organizace Memorial.

Lunchmeat
Čeká vás audiovizuální imerzivní průvodce jedním rokem. Budete svědky nadšení pro změnu, invaze, apatie i lidské tragédie. Uslyšíte původní rozhlasové nahrávky. Světla a lasery. Leden 1968 - leden 1969. Lunchmeat zakončí akci projekcí na Maroldovo panoráma.

Hlídací pes
Hlídací pes je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní.


Food zóna

Fryers - corndogs, smažené brambůrky
Ježek a Celer - topinky, kukuřičný salát, gazpacho polévka
Pracovna - káva, palačinky, sušenky

Na baru: točené pivo, rozlévané víno, nealkoholické nápoje, míchané alkoholické nápoje

Možnost platit hotově i kartou.



Kdy:

21. srpna

Kde:

Bruselská cesta

Vstupné:

Zdarma

V kolik:

16:00–22:00 hod.

NeverMore

Program

"Mluvme o roku 1968 tak, jak se skutečně stal..."

Na Podcast stage se odehraje série diskuzí s hosty, kteří se budou věnovat tématu dezinformací a jaký mají dopad na naši společnost.


16:05–16:30: Ústav nezávislé žurnalistiky – "Ruské dezinformace v roce 1968 z dnešního pohledu, analogie s Ukrajinou a dnešní události". Hosté: Jan Urban a Robert Břešťan.
16:30–17:00: Refresher, hlas moderní generace – "Dezinformace z pohledu mladé generace". Hosté: Lucie Malá z Politiky nejen pro mladé a Pavel Linzer, delegát OSN za Českou republiku.
17:00–17:15: Spolek Političtí vězni.cz, záchrana Řetízkárny v Jáchymově – blok s Tomášem Bouškou, který vám představí populárně–naučnou výstavu „Rovnost jako místo paměti“ v Jáchymově. Jejím cílem je seznámit návštěvníky Jáchymovska s historií někdejšího trestaneckého pracovního tábora a dolu Rovnost a zároveň je upozornit na zdejší poslední dochovanou budovu, kterou postavili tamější vězni: důlní řetízkovou šatnu (takzvanou Řetízkárnu).
17:15–17:45: Deník N – „Rok 1968 v hodinách dějepisu: co a především jak se o Pražském jaru a srpnové okupaci učí děti ve školách?“ Moderuje Markéta Boubínová, Hosté: Jaroslav Pinkas (didaktik dějepisu, učitel a historik) a Aleš Sedlmeier, učitel ze ZŠ Strossmayerovo nám. v Praze)
18:10–19:00: Český rozhlas Radiožurnál – živé vysílání s moderátorem Janem Pokorným. Pozvání přijali nejen historici a rozhlasoví pamětníci, o odkazu pro současnou mladou generaci bude hovořit Ester Valtrová z Díky, že můžem.
19:30–19:45: Ústav nezávislé žurnalistiky – rozhovor s Alexejem Makarovem, ruským historikem, archivářem a spolupracovníkem ruského sdružení Memorial.
20:00–21:00: Díky, že můžem – Média na prahu digitální revoluce. "Jak se média adaptují na digitální prostředí? Kde nastupující generace bere informace? Jsou pro ně věrohodnějšími zdroji média nebo sociální profily influencerů? A jak jsou na tom tyto profily s novinářskou etikou? Hosté: Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci), Vítek Svoboda (Studio N), Evel Beníšková (Hey FOMO).

Music stage

15:55–16:05: Zahájení
17:45–18:00: Busking blok, Ester Valtrová u stánku Díky, že můžem
18:00–18:10: Uvítání oficiálních hostů
19:00–19:30: Tamara
19:45–20:00: Busking blok, Ester Valtrová u stánku Díky, že můžem
21:00–21:50: I Love You Honey Bunny

Maroldovo panoráma

21:50–22:00: Lunchmeat, čeká vás audiovizuální imerzivní průvodce jedním rokem. Budete svědky nadšení pro změnu, invaze, apatie i lidské tragédie. Uslyšíte původní rozhlasové nahrávky. Světla a lasery. Leden 1968 - leden 1969.



NeverMore

Prohlédněte si výstavy

Výstava "Andrej Sacharov" – fotografická výstava pojednává o životě Andreje Sacharova a přibližuje jak jeho kariéru jaderného fyzika, tak i jeho roli jakožto nejznámějšího sovětského disidenta a obhájce lidských práv. Jedná se o český překlad ruské výstavy dříve připravené Sacharovovým centrem v Rusku. V ČR byla výstava poprvé uvedena u příležitosti 100. výročí narození Andreje Sacharova v roce 2021 ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně v Praze.

Výstavu poskytl Memorial Česká republika, který je autorem české verze původní výstavy, která vznikla v Sacharovově centru v Rusku.

Výstava "U nás pomáhali taky"

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vpadly do Československa vojska spřátelených zemí, většina obyvatel vyšla do ulic a řada z nich tyto dramatické události dokumentovala. Fotografie Jaromíra Čejky, Libuše Kyndrové, Vladimíra Lammera a dalších zachycují okamžiky plné vzdoru i smutku a zklamání.

Všechny snímky, které můžete vidět na této výstavě, vznikly během okupace Československa v srpnu 1968. Jednalo se o největší vojenské pohyby v Evropě po druhé světové válce. Cílem okupantů bylo udušení pražského jara, jak se již tehdy říkalo nadějným politickým změnám v Československu. Na fotografiích je zachycen dramatický střet dvou odlišných světů, který měl v československých ulicích různou podobu. Od nechápajícího úžasu nad nečekanou apokalypsou přes zoufalou snahu prostých občanů vysvětlit okupačním vojákům nevysvětlitelné až po aktivní odpor mladé generace. V důsledku okupace zemřelo jen do prosince 1968 celkem 108 lidí, přibližně 500 bylo těžce a stovky lehce zraněno. Srpnová okupace se stala prožitkem, který formoval postoje několika generací. Petr Blažek, historik

Výstavu poskytli: Příběhy bezpráví

Výstava vojenské techniky

Čím přijeli vojáci před 55 lety? Nadšenci bojové techniky, zvídaví kluci i pamětníci událostí roku 68 si určitě se zájmem prohlédnout tank T-55, který se spolu se svým předchůdcem T-54 ve velkém počtu účastnil okupace v 68. roce. Bojové vozidlo, které se poprvé veřejnosti představilo na moskevské přehlídce v roce 1961, je (spolu s jeho modernizovanými obměnami) nejrozšířenějším tankem na světě.

Prohlédněte si pancéřovaný stroj vážící 36000 kg oceli, který vyvine rychlost až 50 km/h a zvládne i jízdu ve vodě.

NeverMore

Doplňkový program

Dalším programem, který můžete navštívit, je Letní kino od Díky, že můžem na Střeše Radost 20. a 21. srpna. První večer budete moci zhlédnout Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana a krátký film Fádní odpoledne. Na druhý večer letního kina si spolek připravil promítání filmů Ucho a Nezvaný host.

Přijďte si v předvečer padesátého pátého výročí od začátku okupace připomenout, co vpád sovětských vojsk přerušil.

NeverMore

O NeverMore 68

V loňském roce 2022 proběhl první ročník, a to v návaznosti na okupaci ruských vojenských ozbrojených sil na Ukrajinu. Před Průmyslovým palácem vystupovala např. Lenka Dusilová, Jaroslav Hutka, Hudba Praha a interpreti z Ukrajiny. Výtěžek z příspěvků byl zaslán na ukrajinskou ambasádu.

Hlavní myšlenkou akce je především důstojná připomínka výročí pro širokou veřejnost, která tady dosud chyběla.

Mediální partneři