Co je whistleblowing
Podle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „Zákon o ochraně oznamovatelů“) se termínem whistleblowing označuje proces odhalení nekalého a zejména protiprávního jednání prostřednictvím podání oznámení, tedy poskytnutí informací osobám, které mohou oznamovanou skutečnost prošetřit, případně zakročit a přijmout opatření k nápravě či prevenci. Při prošetřování oznámené skutečnosti je kladen důraz na absolutní ochranu identity oznamovatele. Whistleblowing je tedy nástroj, který vede k prevenci a odhalování nezákonných postupů a nekalého či protiprávního jednání.
Oznamovací systém na Výstavišti
Dodržování zákonných předpisů a interních směrnic a nařízení je naší prioritou, všichni děláme maximum, abychom předešli jakémukoliv poškození dobrého jména naší společnosti, zaměstnanců i našich obchodních partnerů. Každý jednotlivec má možnost oznámit opodstatněné podezření nebo přímo závažné porušení předpisů, o kterém se dozvěděl v souvislosti s výkonem práce pro Výstaviště Praha, a.s., prostřednictvím interního oznamovacího systému.
Co mohu oznámit
Oznámit lze primárně jakékoliv jednání, ve kterém oznamovatel spatřuje trestný čin, přestupek anebo porušení jakéhokoliv právního předpisu. Zjednodušeně řečeno vše, co považujete za protiprávní anebo co si myslíte, že by mohlo být protiprávní, oznámíte prostřednictvím Vnitřního oznamovacího systému.
Oznámit můžete i jednání neetické, nevhodné a neslušné. I s takovým jednáním se Příslušná osoba vypořádá.
Co nemohu oznámit
Nemůžete oznámit to, co není pravda – tedy nelze oznamovat zjevně nepravdivé skutečnosti. Nemůžete oznámit také něco, o čem sám/sama víte, že není trestný čin ani přestupek. Za vědomě nepravdivé oznámení hrozí oznamovateli pokuta až 50 000,- Kč.