Svět knihy Praha
Na Výstavišti

Svět knihy Praha

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje další ročník. Výstaviště opět přivítá příznivce literatury, kde se seznámí s literární tvorbou řady zemí, ale nezapomíná ani na české autory.

Čestný host: Itálie.

Motto: "Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem." Umberto Eco, Jméno růže.

Svět knihy Praha i v roce 2022 bude pokračovat v programu Literatura jako hlas svobody. V návaznosti na tradici disidentské literatury v někdejším Československu nabízí festival v této sekci veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu. Azyl a podporu tu najde usilování o nejrůznější druhy svobody, od politických disidentů po neortodoxní myslitele, od bojovníků za genderovou rovnoprávnost po kontroverzní spisovatele. Literaturu jako hlas svobody předznamenala v roce 2019 stejnojmenná diskuse dvou nobelistů: Herty Müller a Maria Vargase Llosy. O dva roky později, v prvním příspěvku programu, upřel festival pozornost na Bělorusko. Rovněž letos se chystá návštěva řady osobností ze zemí, kde svoboda slova není běžným pojmem a fungování společnosti nestojí na demokratických principech.

Veletrh Svět knihy Praha patří také dětem – stejně jako by k dětem rozhodně měly patřit knížky. O to, aby v době tabletů a mobilů nezapomněly číst, se veletrh snaží zajímavými workshopy a besedami. Připravuje setkání s řadou oblíbených autorů a ilustrátorů, nedospělé návštěvníky zabaví divadlem a nejrůznějšími dílnami a myslí i na pořady s naučnou tematikou. Malým čtenářům je zasvěcen především pavilon Rosteme s knihou. Název dostal podle stejnojmenné kampaně, již organizuje společnost Svět knihy.

V rámci rozmanitých diskuzních fór a autorských čtení se budete moci seznámit se spisovateli a odborníky na literaturu, kteří svým vstřícným přístupem přispívají k oblíbenosti Světa knihy. Těšit se můžete i na odborné semináře, konference, setkání s autory, prezentace nakladatelských domů, oceňování tvůrčích počinů i edičních úspěchů. Inspiraci v jednotlivých literárních dílech nacházejí i divadelní tvůrci, kteří na výstavišti prezentují zajímavé ukázky svého umění. Domů si z návštěvy veletrhu odnesete jistě i velké množství propagačních materiálů či samotných knih, které lze často zakoupit s výraznou slevou.

Veletrh se bude konat opět v areálu Výstaviště, ovšem z důvodu rekonstrukce Průmyslového paláce v nových prostorách haly na Bruselské cestě.

Kde:

Bruselská cesta

Kdy:

9.–12. červen

V kolik:

9.6. 9:30–19:00
10.6. 9:30–19:00
11.6. 9:30–19:00
12.6. 9:30–16:00