Letos si připomeneme již 56 let od události 21. srpna 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy vtrhla na území Československa. Při této příležitosti se koná na Výstavišti akce NeverMore 68, která vám dává možnost ohlédnout se za touto temnou kapitolou našich dějin. Letos s podtématem "ženy disentu". Přímo od pamětnic uslyšíte emotivní příběhy jejich odvahy postavit se proti totalitnímu režimu, nebo si prostřednictvím výstavy připomenete jejich osudy a životy.
Na co se můžete těšit:
Koukněte se, jaký byl ročník 2023.
21. srpna 2024
Bruselská cesta (33)
15:00–23:00 hod.
Vstup je zdarma.
Program
15:00 zahájení akce
15:10–15:50 HlídacíPes.org: "Já a oběť? Určitě ne!” Host: Jarmila Johnová, jedna z prvních signatářek Charty 77. Ptá se Tereza Engelová
16:00–16:50 Český rozhlas Radiožurnál: Speciál Jana Pokorného, Hosté: Jiří Mádl, Eva Ješutová (bývalá pracovnice Archivu ČRo), Miroš Svatoň (bývalý zvukař v ČRo, pamětník událostí roku 1968).
16:55–17:35 Muzeum paměti XX. století: Ženy v disentu, host: JUDr. Hana Kordová Marvanová a PhDr. Petr Blažek, Ph.D.
18:10–18:45 Projekt Paměť národa, organizace Post Bellum: Byla „hlasem“ roku 1968, hosté: pamětnice Dagmar Hazdrová
18:50–19:20 Dárek pro Putina: Přepište dějiny. O srpnu 68, Michal Stehlík a Martin Groman odkrývají dosud neznámé detaily invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa
19:50–20:30 Respekt: Zkažený západ a 72 pohlaví, Silvie Lauder a hosté
20:35–21:15 Díky, že můžem: Víš, holky těžší to maj, Hana Strašáková a hosté
22:00 poděkování a promítání filmu Vražda Ing. Čerta na Video stage
17:35–18:05 Načeva
19:20–19:50 Anna Vaverková
21:15–22:00 P/\ST
Obsah ve spolupráci s: Díky, že můžem, Národní filmový archiv, Muzeum paměti XX. století, Dekomunizace a Paměť národa
15:00 / 19:00 Národní filmový archiv: První hodiny okupace (Rudolf Mihle)
15:15 / 18:15 / 19:30 Paměť národa: Kamila Moučková o vysílání 21. srpna 1968 se sovětskými vojáky za zády
Paměť národa: Jaká je to máma
Paměť národa: Petr Šída a Petra Erbanová o střelbě sovětských vojáků v Liberci 21. srpna 1968
Paměť národa: Horký srpen 1968 a 1969 v Liberci
15:45 / 20:00 Dekomunizace: Rekonstrukce okupace (Jan Šikl)
17:20 / 18:45 ČRo Radiožurnál: Projekt 68: Události srpna 68 po padesáti letech. Bývalí rozhlasáci poslouchají záznamy z archivu
Projekt 68: Jsme s vámi, buďte s námi!
17:40 / 18:55 Muzeum paměti XX. století: Rubaška Jana Palacha
18:00 / 19:15 Národní filmový archiv: První hodiny okupace (Rudolf Mihle)
22:00 Díky, že můžem a Národní filmový archiv: Vražda Ing. Čerta (Ester Krumbachová)
Instituce a spolky
Gulag.cz
Ponořte se do mrazivé atmosféry sovětských gulagů. Na stánku Gulag.cz vás čeká nezapomenutelný zážitek díky interaktivnímu programu Gulag XR. Pomocí virtuální reality nahlédnete do života vězňů, prozkoumáte opuštěné tábory a pochopíte, jaký dopad měla tato temná kapitola dějin na miliony lidí. Chcete se aktivně zapojit? Napište dopis politickému vězni v současném Rusku a podpořte tak boj za lidská práva. Naši lektoři vám rádi poradí a zajistí, aby váš vzkaz doputoval k adresátovi. Nejenže se dozvíte o hrůzách minulosti, ale také se inspirujete příběhy statečných lidí, kteří se postavili totalitnímu režimu. Prohlédněte si výstavu "Hrdinové ve stínu Uralu, která vznikla ve spolupráci s virtuálním muzeem Perm-36, a poznejte osudy vězňů permských táborů, kteří byli odsouzeni za nesouhlas s okupací Československa.
Muzeum paměti XX. století
Muzeum paměti XX. století vás zve na cestu časem. Chcete se dozvědět více o klíčových událostech, které formovaly naše dějiny? V nově připravované expozici v Domě pážat na Hradčanech vám přiblíží příběhy lidí, kteří se nebáli vystoupit a bojovat za svá přesvědčení. Přijďte si připomenout, jak důležité je pamatovat si na minulost, abychom mohli lépe utvářet budoucnost. Na místě budou mít kromě prodeje publikací i aktivitu, která bude návštěvníkům přibližovat téma železné opony formou vzdělávací deskové hry: https://www.muzeum20stoleti.cz/pres-zeleznou-oponu-vzdelavaci-deskova-hra/
Post Bellum
Organizace Post Bellum přináší na akci NeverMore 68 autentické příběhy lidí, kteří zažili události roku 1968. Díky jejich svědectvím můžete nahlédnout do zákulisí historických událostí a pochopit, jak ovlivnily životy jednotlivých lidí. Sbírka Post Bellum obsahuje tisíce hodin audiovizuálních záznamů, fotografií a dokumentů, které zahrnují především vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů i vyprávění politických vězňů nebo představitelů disentu. Přijďte si poslechnout příběhy pamětníků a pochopit, jak důležité je udržovat památku na minulost živou.
Političtí vězni
Spolek Političtí vězni.cz se zaměřuje na problematiku politických vězňů komunistického režimu v Československu. Jeho členové metodou orální historie zaznamenávají svědectví bývalých politických vězňů a vězeňkyň, a tuto problematiku se snaží různými způsoby popularizovat. Na akci přináší živá svědectví těch, kteří zažili nespravedlnost komunistického režimu. Chcete se dozvědět, jaký dopad mělo věznění v táborech na životy jednotlivých lidí? Navštivte stánek Političtí vězni a prohlédněte si unikátní výstavu o historii a současnosti Řetízkárny – bývalé důlní šatny, která se stala symbolem utrpení a odvahy. Dvanáct výstavních panelů představuje širší kontext existence tábora Rovnost, dochované pozůstatky i vybrané příběhy vězňů. Dále představí kampaň Pověsme lhostejnost na hřebík! a dalších aktivitách spolku.
Muzeum na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii přiváží na akci NeverMore 68 ikonický tank T-55 s invazním pruhem. Tohle obrněné vozidlo, které se přímo účastnilo událostí srpna 1968, vám umožní na vlastní oči spatřit historii. Tento exponát účinkoval také v několika filmech seriálech vztahujících se k událostem roku 1968 - např. Zdivočelá země, Jan Palach. Společně s dalšími 190 ks historické techniky je k vidění v areálu muzea v Rokycanech.
Záštitu nad akcí NeverMore 68 převzali:
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Markéta Pekarová Adamová
Ministryně obrany ČR Mgr. Jana Černochová
Náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata JUDr. Jiří Pospíšil
O NeverMore 68
V roce 2022 proběhl první ročník, a to v návaznosti na okupaci ruských vojenských ozbrojených sil na Ukrajinu. Před Průmyslovým palácem vystupovala např. Lenka Dusilová, Jaroslav Hutka, Hudba Praha a interpreti z Ukrajiny. Výtěžek z příspěvků byl zaslán na ukrajinskou ambasádu.
V roce 2023 jsme poprvé pořádali akci na Bruselské cestě a do programu zahrnuli podcast stage, kde se konaly debaty na téma "dezinformace". V tomto duchu chceme pokračovat i pro další ročníky a každý rok věnovat jednomu z aktuálních témat společnosti i s ohledem na historické skutečnosti.
Hlavní myšlenkou akce je především důstojná připomínka výročí pro širokou veřejnost, která tady dosud chyběla.
Velmi nás to mrzí, ale z důvodu rekonstrukce cestní sítě jsou parkoviště od 27. 1. 2025 na Výstavišti pro veřejnost uzavřeny. Zaparkujte nejblíže v OC Stromovka, nebo na A-Z parkovišti Železničářů.
Děkujeme za pochopení.
Seznamte se prosím se zásadami Ochrany osobních údajů.